Technologické nároky pro provoz systému HELIOS iNuvio

06. 06. 2023

Data najdete úplně všude, od ceny zboží ve vašem místním supermarketu až po osobní údaje, které sociální média shromažďují při brouzdání na internetu. Celý svět je postaven na datech a díky jazyku SQL se v nich lépe orientujeme.

SQL neboli Structured Query Language

Jedná se o prostředníka pro komunikaci s databázemi a správou dat v relačních databázích.

Složité aplikace, jako je třeba redakční systém či internetový obchod, se bez využívání databází neobejdou.

Pokud byste se pohybovali ve velké databázi bez SQL, nalezení potřebných dat by trvalo podstatně dlouho, což by omezovalo a prakticky neumožnovalo práci na počítači.

První prototypová implementace tohoto jazyka, který se až do konce 70. let nazýval Sequel, proběhla roku 1974 v laboratořích společnosti IBM a byla použita ve firemním systému s názvem R.
Hluboká historie, avšak od ní se jazyk stále zlepšoval, lépe zabezpečoval a zvládal tvořit klíčové aplikace, které byly čím dál inteligentnější.

Přímo škálovatelná hybridní databázová platforma SQL Server 2016 začala už v roce 2016 konkrétně v říjnu a od té doby se značně  vyladila.

Současná politika podpory společnosti Microsoft spočívá v tom, že nové verze získají hlavní podporu pouze po dobu 5 let. Tak rychle jdou aktualizace za sebou a počítačový čas ukrajuje minuty slávy konkrétnímu produktu. Na výsluní se drží chvilku a hned je nahrazován novějšími verzemi.  Ty starší Microsoft podporuje po dobu 5 let, ale už je nijak nerozvíjí.

A dnes platí, že SQL Server 2016 je již nahrazen 3 verzemi novějšími a bezpečnějšími.

Hlavní fáze technické podpory SQL Serveru 2016 Microsoftem skončila 13. července 2021.  Od této chvíle dodávala společnost Microsoft pouze opravy zabezpečení, nikoli funkční, výkonnostní nebo stabilizační. Konec jakékoliv podpory je plánován na 14. 7. 2026.

V důsledku kontinuálního rozvoje produktů HELIOS iNuvio a rovněž průběžného vývoje softwarových produktů třetích stran, je pro bezproblémový provoz HELIOS iNuvia zapotřebí aktualizovat parametry používaného technického vybavení a softwarového prostředí.

Společnost Asseco Solutions a.s. definuje podmínky garance provozu HELIOS iNuvio na produktech Microsoft s ukončenou hlavní podporou. V pokračování provozu i po tomto datu s ukončenou podporou Microsoftu, nelze nést odpovědnost za případné vady a nelze garantovat technické řešení chyb.

Aktualizace HELIOS iNuvia, která proběhne již v září 2023 nebude kompatibilní s 32bitovou verzí SQL Serveru, kterým je i SQL Server 2016, ale poběží už jen ve 64bitovém režimu SQL. Aktuální serverové produkty Windows již existují pouze v 64bitové podobě. Databázi MS SQL, HELIOS iNuvio potřebuje ke svému provozu. Proto je potřeba ji aktualizovat na vyšší verzi, ideálně rovnou na verzi SQL Server 2022, kterou už tato verze plně podporuje. Zmíněné požadavky na aktualizaci SQL Serveru na vyšší verzi než 2016, se týkají hardwaru a softwaru počítačů, na kterých bude HELIOS iNuvio provozován. Další informace k problematice, získáte zde.

Potřebujete pomoct s aktualizací SQL?

Jako Váš smluvní partner Vám rádi s přechodem na funkční řešení pomůžeme.

Nechcete se starat o provoz, údržbu a aktualizace softwaru?

Pak je tu možnost cloudového řešení provozu ERP systému HELIOS iNuvio, které přináší bezpečí, efektivitu, dostupnost a v neposlední řadě to nejlepší pro váš business. Je provozováno na nejmodernějších technologiích v plně zabezpečených datacentrech na území České republiky. Nemusíte se tak starat o vlastní hardware, a software ani o bezpečí vašich dat, všechno obstaráme my. Vám postačí počítač a připojení k internetu.

Neřešíte nutnosti starat se o provoz, údržbu a opravy hardwaru a systémového softwaru, včetně SQL serverů. O cloudovém Erportu i jeho výhodách se více zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram