Jak systém HELIOS Orange povýšil evidenci výroby na úroveň leteckého průmyslu

06. 01. 2021

Představte si, že byste u svých výrobků mohli vysledovat cestu jednotlivých surovin od dodavatele přes výrobu až po finální produkt. Nebo že byste díky efektivnímu řízení mohli za stejný čas vyrobit větší objem zboží. Přesně to je realita firmy LANIK s. r. o., o jejíž cestě k efektivní evidenci výroby, která šetří čas i peníze, se dočtete dále.

O firmě LANIK a jejich potřebách při řízení výroby

Firma LANIK se zabývá výrobou technické keramiky pro slévárenský průmysl. Během 28 let své existence se vypracovala na společnost s 210 zaměstnanci a obraty v řádech stovek milionů korun. Své zákazníky má po celém světě, ze zahraničí přichází 90 % z celkového obratu. S takto rapidním rozvojem firmy se samozřejmě změnily i potřeby na řízení výroby.

Stávalo se například, že po dokončení zakázky zůstaly přebytečné materiály, které by do budoucna měly další využití. Kámen úrazu ale nastal při otázce, kam materiál uložit, aby byl v době potřeby k nalezení. Další nutností bylo zajistit dohledatelnost dodavatele surovin každého výrobku v případě reklamace. Ve spojení s rostoucím objemem zakázek dospělo vedení firmy k rozhodnutí o rozvoji informačního systému.

Jak HELIOS Orange pomohl zefektivnit výrobu

Zpočátku firma LANIK využívala HELIOS čistě jako účetní systém, dnes už má ale za sebou implementaci řady dalších funkcí na řízení výroby. Systém HELIOS tak využívá v jeho plném rozsahu.

„Kromě ekonomické oblasti a dalších agend, jako je skladové hospodářství, používáme systém i pro řízení a plánování výroby. Obecně oceňujeme vstřícnost našeho dodavatele, firmy Gatema, modularitu a možnost individuálních úprav,“ uvádí výkonný ředitel Igor Láník.Právě individuální řešení bylo pro firmu LANIK stěžejní. Většina výroby je totiž na zakázku, a to včetně balení. Bylo proto nutné vyvinout informační systém, který bude odpovídat potřebám firmy a poskytovat naprostý přehled a kontrolu výroby. Stěžejní bylo především zefektivnit řízení skladu a evidenci výroby.

Optimalizace systému řízení skladu

Aby bylo možné všechny položky skladu snadno dohledat, byl implementován tzv. modul umístění. To znamená, že všechny regály skladu jsou očíslovány a pracovníci skladu mají na základě informací ze systému přesný přehled o tom, kde se výrobky nachází. Zároveň má každý z pracovníků terminál se čtečkou čárových kódů, díky kterému si umístění výrobku dohledají. 

Kvůli obrovské rozmanitosti produktů pracovali programátoři z Gatema IT na vývoji a implementaci skladového systému zhruba rok. Bylo potřeba počítat se všemi nestandardními situacemi, které si žádají individuální řešení. Nyní již ale všichni pracovníci během chvíle zjistí, kde najít přesně to, co právě potřebují.

Zdokonalení evidence výroby

Celý výrobní systém firmy LANIK je vzájemně propojen. Díky tomu je možné vysledovat cestu jednotlivých surovin od dodavatele přes výrobu až po finální výrobek. Šarže vstupních materiálů jsou sledovány společně s výrobkem až do finální krabice. Při případných reklamacích tak dokážou pracovníci jít od čárového kódu konečného výrobku zpět až k dodavateli surovin. S mírnou nadsázkou je možné říci, že princip evidence je na úrovni leteckého průmyslu.

Nejnovějším přírůstkem je pak vážící vozík s napojením na systém. Tento vozík přijede k surovině, načte její čárový kód a šarži a dle toho zobrazí, kolik se má dané suroviny navážit. Do HELIOSu poté automaticky odesílá reálně navážený stav. V systému je tak možné dohledat reálné složení dané várky výrobků. Systém zatím funguje na jednom pracovišti keramiky, ale do budoucna je v plánu systém rozšířit na další pracoviště.

Co implementace HELIOSu firmě přinesla

Implementace individuálního řešení systému HELIOS Orange firmě prokazatelně zajistila úsporu prostředků. Jejich výroba je efektivnější, což jim umožňuje vyrobit větší objem produktů za stejný čas.

„V globálu jsme se systémem HELIOS asi neušetřili žádné pracovní místo, na druhou stranu jsme díky tomu zvládli nárůst výroby ve stejné kapacitě, úspora tam tedy byla a je,“ uvádí výkonný ředitel firmy Igor Láník.

Uvažujete o ERP systému HELIOS?

Stačí, když nám napíšete, vše ostatní už zařídíme my.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

One comment on “Jak systém HELIOS Orange povýšil evidenci výroby na úroveň leteckého průmyslu”

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram