I VE SLOŽITÉ DOBĚ FUNGUJE GATEMA HOLDING VELMI DOBŘE

20. 12. 2023

V našem rozhovoru s Františkem Vlkem, majitelem holdingu Gatema, jsme prozkoumali průběh letošního roku a zeptali se na plány firmy pro příští období. Pan Vlk nám poskytl unikátní pohled na aktuální události a výzvy, se kterými se Gatema potýká, a odhalil několik klíčových informací o tom, jak plánuje posílit pozici firmy na trhu. Podívejte se na to, co nám František Vlk prozradil o dění v Gatemě.

Co je nového ve firmě Gatema?

 Za uplynulé období došlo k několika významným událostem, zahrnujícím globální i regionální vlivy. Bohužel, některé nešťastné globální události, působí ztráty mladých životů a jinde obava o vyjádření vlastního názoru, ovlivňují světovou atmosféru.

Co se těch regionálních vlivů týče, tak mám naštěstí stále ještě pocit, že zdravý rozum s vypětím zbytků všech sil přežívá. Gatema i přes těžkosti pokračuje ve své činnosti a poskytuje kvalitní služby.
Ale museli jsme čelit potížím, což vedlo k ukončení některých aktivit a předání některých dceřiných společností holdingu jiným partnerům.

Jaký byl pro Gatemu rok 2023 a s jakými výzvami se firma musela utkat?

Rok 2023 byl pro nás výzvou, zejména kvůli rozhodnutí ukončit provoz společnosti Katema Tec v Rakousku, která se ukázala jako nevhodný partner. Navzdory této ztrátě a dalším výzvám v ekonomickém prostředí, Gatema i nadále generuje zajímavá čísla a dokáže obstát i v turbulentních podmínkách. Rozhodně se povedlo díky projektu Zavedení systému řízení dle požadavků normy AS 9100D to, že se spoje vyrobené Gatemou PCB mohou objevit také v leteckém, obranném nebo kosmickém průmyslu.

Jaké byly největší výzvy a úkoly, se kterými jste se musel v roce 2023 osobně vypořádat?

Osobně jsem čelil obtížnému rozhodnutí rezignovat na budoucnost produktu Apollon, který byl součástí Gatema Medical. Po deseti letech investic a intenzivní práce jsme zjistili, že nedokážeme dostatečně zhodnotit Apollon ekonomicky  a museli  jej přenechat někomu s větší šancí uspět. Bylo to náročné rozhodnutí, ale věřím, že bylo správné.

Jaké pozice ve firmě Gatema aktuálně hledáte a jak se vypořádáváte se stálým nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců?

 Toto je jeden z dlouhodobě přetrvávajících problémů, a byť se situace na „trhu práce" nepatrně zlepšuje, pověstné světlo na konci tunelu stále nesvítí. Šikovných programátorů, konzultantů, ale i operátorů do výroby je stále nedostatek a jejich hledání je velmi podobné oné pověstné jehle v kupce sena. Trvá to dlouho a výsledek je nejistý. Navíc není to jen o tom dotyčného člověka najít, ale leckdy bývá mnohem těžší jej udržet. Řečeno slovy klasika, rozmohl se nám zde takový nešvar, že mnozí zaměstnanci, především z mladé generace, nevnímají svého zaměstnavatele jako dlouhodobého partnera, ale již při svém nástupu se netají tím, že budou k dispozici jen pár měsíců a poté, obrazně řečeno, „zvednou kotvu a změní přístav". Nechci být považován za staromilce, ale s lidmi postiženými tímto způsobem uvažování se stabilní tým buduje jen s velkými obtížemi. Ale každý má právo na své názory a je třeba je respektovat, i když se diametrálně liší od vlastních představ.

Jaká byla společenská zodpovědnost Gatemy v průběhu tohoto roku, a budete v tom pokračovat?

Gatema dlouhodobě finančně podporuje organizace pečující o nemocné či znevýhodněné děti, sportovní a kulturní akce a školy v regionu. Bohužel letos jsme byli nuceni trochu přibrzdit, ekonomická situace opravdu není černobílá, a proto se ani zdaleka nedostalo na všechny žadatele. Preferujeme dlouhodobé partnerství a koncepční spolupráci.

Jaké jsou plány firmy Gatema do roku 2024?

Stabilizovat celý holding a maximalizovat všechny synergie, které takovéto spojení jednotlivých firem nabízí, ať už se jedná o aktivity v oblasti ERP systémů, výroby desek plošných spojů, respektive elektroniky jako takové, případně napříč všemi zmiňovanými aktivitami. A využít zajímavých možností k jeho dalšímu rozšiřování.

Můžete sdílet své osobní přání nebo naděje do budoucna?

 Osobně si přeji mír, a nestydím se za to. V dnešní době je to mým upřímným přáním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

One comment on “I VE SLOŽITÉ DOBĚ FUNGUJE GATEMA HOLDING VELMI DOBŘE”

  1. Přeji všem zaměstnancům holdingu Gatema požehnané časy 🙏
    Krásný článek na který se nedalo nereagovat. Je nepochybně radost pracovat pod vedením p. Františka Vlka.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram