Nejčastější obavy, se kterými se setkáváme v souvislosti s ERP systémy

14. 02. 2022

O ERP systémech najdete na internetu mnoho informací. Zdaleka ne všechno je ale pravda. Třeba to, že by ERP systémy byly vhodné jen pro velké firmy, nebo že jejich implementace vždy trvá roky. 

Některé mýty a z nich vycházející obavy zřejmě vznikly v době, kdy byly ERP systémy ještě v plenkách a nenabízely takové možnosti jako dnes. Jindy mohl být na vině špatně zvolený implementační partner, který neodvedl kvalitně svou práci. Ať už to bylo jakkoli, dnes se jedná skutečně jen o mýty a zbytečné obavy, které s realitou nemají nic společného. Pojďme si představit, a hlavně vyvrátit ty největší z nich.

Velikost firmy

Je pravda, že dříve se ERP systémy využívaly jen ve větších podnicích. Postupně se ovšem ERP systémy přizpůsobily požadavkům menších firem a dnes už na trhu najdeme řešení pro každou společnost. Zatímco HELIOS Nephrite je určený skutečně pro ty největší podniky, HELIOS iNuvio se bez problémů přizpůsobí všem ostatním. 

Právě výběru vhodného systému je potom třeba věnovat pozornost, aby byl výsledek skutečně efektivní. Proto se nebojte požádat obchodníky o radu a chtějte vidět reference firem z vašeho oboru nebo případové studie.

Časová náročnost implementace a narušení chodu společnosti

Implementace ERP systému může být strašákem zejména pro menší firmy s omezeným počtem zaměstnanců. Není přece možné věnovat se stoprocentně všem projektům a k tomu ještě řešit ERP systém. Tento „problém“ ovšem můžete snadno vyřešit. Stačí si najít spolehlivého implementačního partnera, který se postará o nastavení a spuštění ERP systému, aniž by došlo k zatížení IT ani jiného oddělení nebo narušení plynulého chodu společnosti. 

Řada firem se v souvislosti s implementací ERP systému obává také časové náročnosti. Vždy samozřejmě záleží na velikosti firmy, množství interních procesů a rozsahu využití ERP systému, obecně ale můžeme říct, že implementace zabere nižší jednotky měsíců. 

Náklady na pořízení systému a jejich návratnost

Správně zvolený a implementovaný systém sníží provozní náklady na chod firmy a zefektivní její činnost. Investovaná částka se tak rychle vrací zpět. Vždy je ale vhodné nejprve propočítat, jakou částku ve vašem případě může systém ušetřit, a jestli se tedy vyplatí do něj investovat. 

Použít můžete jednoduchý vzorec, kdy přibližnou výši odhadovaných výnosů vydělíte náklady na pořízení a následné využívání ERP systému. 

Využití systému 

ERP systémy pomáhají vedoucím pracovníkům při provádění důležitých rozhodnutí, ke kterým jim dodávají všechny potřebné informace. Nejsou ovšem určené jen pro ně. Jsou přínosem pro celou firmu a všechny její zaměstnance. Šetří jejich čas a zlepšují provozní postupy, čímž zvyšují výkonnost všech oddělení – od výroby přes obchod až po HR.

Vztah s implementátorem

Při pečlivém výběru implementátora se nemusíte bát, že byste ho po samotném nastavení systému přestali zajímat. Správný implementátor vám pomůže ve všech krocích – od výběru systému přes jeho nastavení až po všechny budoucí aktualizace, zaškolení nových zaměstnanců a řešení případných potíží.

ERP systém je pomocník, ne strašák

Nenechte se zastrašit a přesvědčte se o přínosech ERP systémů. Díky bezplatné demoverzi si můžete systém HELIOS vyzkoušet v provozu. Pokud vám bude vyhovovat, postaráme se o následnou implementaci a všechny související kroky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram