Etiketa je polygrafický výrobek, který je buď samolepící a nelepící. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu etiket je papír nebo různé druhy fólií v kombinaci s vhodným druhem lepidla.
Obojí pochází z francouzského estiquier, což znamená připevnit. Etiketa původně znamenala papírový lístek nebo štítek s nějakou informací, například etiketa na lahvičce s léky, která popisuje obsah. Stejně se označovaly i lístky se jmény, jimiž se u francouzského královského dvora určovalo místo u stolu, kam se má host posadit. Lístky také zvaly na hostiny a doporučovaly vhodné oblečení. Z tohoto pak vznikla pravidla chování neboli etiketa.
Na etikety se dá tisknout adresa, datum spotřeby, návod k použití nebo doporučení pro přepravu. Etikety umí i propagovat značku a jsou tak nositelem reklamního poselství.
Již v roce 6 000 před n.l. vytvořili Sumerové a Egypťané první druh etikety. Válečkovou pečetí popisovali amfory, aby označili, co je uvnitř.
K revolučnímu rozmachu pomohl etiketě v roce 1451 vynález knihtisku. Vynález Johanna Gutenberga otevřel cestu k profesionálnímu rozmnožování písemností s možností úpravy. V roce 1978 se vynález litografie postaral o možnost připojit na etiketu grafický prvek. Od té doby bylo možno reprodukovat nejen textovou část, ale i obrázky.
Díky těmto možnostem se etiketa stala reklamním předmětem. Kvalita se ve 20. století ještě zdokonalila, a to tehdy když Stanton Avery zavedl na trh samolepící etikety. Díky kaučukovému lepidlu bylo možno etiketu odlepit a znovu přilepit.
Dnešní moderní etikety zvládnou samozřejmě mnohem víc a mimo to jsou obrovským pomocníkem při identifikaci zboží.
Pro tyto účely dělíme etikety
na druhy:
Vše umíme dodat nejen pro námi dodávané tiskárny čárového kódu Zebra, ale i pro tiskárny jiných značek.
Barvící pásky jsou určeny pro tisk v termotransferových tiskárnách čárového kódu.
Někdy také můžete slyšet název jako TTR, ribbon, termotransferová fólie.
Dodávají se v mnoha šířkách a návinech s ohledem na používanou tiskárnu, druh potiskovaného materiálu a odolnost potisku (proti otěru, chemikáliím, olejům, mechanickému poškození, odolnosti na vysoké teploty atd.
Barvící páska Zebra má ochrannou vrstvu, která chrání tiskovou hlavu proti nadměrnému opotřebení. Tím se zvyšuje životnost tiskové hlavy a je dosahováno maximální kvality tisku.
S ohledem na tiskárnu, druh potiskovaného materiálu a odolnost potisku získáváme mnoho parametrů pro možný výběr. Rozhoduje:
Materiál tisku
Směr návinu
Průměry dutinky
Typy dutinky
aby se dala pohodlně vybrat vhodná varianta pásky do konkrétní tiskárny čárových kódů.
Voskové barvící pásky (wax)
Je to nejpoužívanější druh termotransferové pásky. Používá se na potisk matných etiket, kde není vyžadována otěruvzdornost potisku a odolnost proti chemickým látkám. Etikety potištěné touto kvalitou jsou používány na adresní štítky a označení palet, označení léků a potravin, v přepravě a logistice.
Voskovo – pryskyřičné barvící pásky (wax/resin)
Barvící páska v kvalitě vosk – pryskyřice se používá na potisk lesklých papírových etiket. Potisk je otěruvzdorný a částečně odolný proti chemikáliím. Etikety potištěné touto kvalitou jsou využívány na označování skladových pozic, zboží (návody s velice drobným textem, čárovým kódem), označování léků, zahradnických etiket a etiket do knih.
Pryskyřičné barvící pásky (resin)
Pryskyřičná barvící páska se používá na potisk plastových, syntetických a hliníkových etiket, visaček s důrazem na extrémní odolnost potisku proti chemikáliím, vysoké teplotě až 575 °C a drsným venkovním podmínkám. Etikety potištěné touto kvalitou najdete ve zdravotnictví, automobilovém, hutním a chemickém průmyslu.
Speciální barvící pásky
Dodáváme pouze originální termotransferové pásky od společnosti Zebra Technologies, Toshiba, Armor a dalších renomovaných výrobců. Ke všem námi dodávaným barvicím páskám můžeme poskytnout technickou dokumentaci a bezpečnostní listy.
Zároveň můžeme dodat vzorek k otestování ve Vaší tiskárně.
+ Barvící pásky do tiskáren čárových kódů.
Pokud jste někdy nechali účtenku z obchodu s potravinami nebo z benzínové pumpy na slunci a sledovali, jak papír postupně zčernal, pozorovali jste výsledek přímého termotisku.
Tato metoda tisku byla vyvinuta pro potřeby faxů a postupně se využívala i v dalších oborech. Termocitlivá vrstva totiž reaguje i na teplo a světlo z okolního prostředí, takže postupně tisk bledne nebo zčerná. Toto řešení je vhodné pro krátkodobé využití, např. označení váženého zboží v obchodě, tisku účtenek a parkovacích lístků, při přepravě, prodeji rychloobrátkového zboží.
Tisková hlava se skládá z dlouhého lineárního pole malých odporových topných elementů uspořádaných kolmo ke směru pohybu papíru. Každý element tiskové hlavy ohřívá část chemicky upraveného papíru pod ním. Teplo vyvolává chemickou reakci, která způsobí zčernání papíru a vytvoření tečky. Více a více teček pak vytvoří kompletní čárový kód.
Tisková hlava je stejná, ale místo termopapíru je nutno použít kombinaci tiskového média
(etiket, visaček atd.) a barvící pásku vyrobenou z odolného polyesteru s nanesenou vrstvou inkoustu. Tepelná hlava v místě tisku bodu připeče pásku spolu s inkoustem k papíru. Po velmi rychlém vychladnutí se pak tisková páska odlepí, ale inkoustová vrstva zůstane na papíře.
Výhodou je odolnost potisku a možnost volby různých spotřebních materiálů. Při správné kombinaci etikety a barvící pásky se docílí odolnost proti otěru a chemikáliím. Použití barvící pásky navíc prodlužuje životnost tiskové hlavy.
Oba typy tisku mají své výhody a nevýhody. U tiskáren, které nejsou primárně určeny jen na přímý tisk (bez barvící pásky) lze technologii tisku kdykoliv změnit.
V porovnání s jehličkovými nebo laserovými tiskárnami pracují tiskárny čárového kódu spolehlivě v průmyslovém i kancelářském prostředí.
Bez složitého nastavování je možnost vytisknout dávku štítků.
Potisk je vždy přesný a nevzniká zbytečný odpad.
Výhody přímého tisku bez použití barvící pásky
Nevýhody přímého tisku bez použití barvící pásky
Výhody termotransfer tisku přes barvící pásku
Nevýhody termotransfer tisku přes barvící pásku
Komplexní usnadnění řízení všech typů výroby v informačním systému HELIOS. Modul Výroba plánuje, řídí a vyhodnocuje výrobu firmy.
Umožňuje upravovat průběžně vyráběná množství a zohledňovat aktuální stav objednávek i specifika jednotlivých výrobních řad produktů. Zároveň poskytuje informace o výrobních nákladech, dodacích lhůtách i prodejních cenách. Zvládá rychle a přesně uvést rozsah rozpracovanosti výrobků a stanovit přesné datum dokončení.
Vše, co modul Výroba usnadňuje firmám, je možné shrnout do třech sekcí pro plánování. Těmi jsou:
Pomoc v rámci samotného procesu zpracování zaštiťují realizační vlastnosti modulu Výroba, mezi které patří oblast:
A pro vyhodnocení a možné výsledné posouzení výroby slouží zástupci:
Je tedy patrné, že modul Výroba má své místo v systému HELIOS a vnáší do něj cenná data z výroby firmy, která vhodně ucelí. Zároveň optimalizuje střednědobé a dlouhodobé plánování výrobní firmy. Kapacitní plánování dodává potřebné informace o možnostech a kapacitách výroby. Pracovníci mohou díky modulu Výroba pružně reagovat na nové požadavky, a také je lze odměňovat dle efektivity a kvality jejich práce.
Firma Elkosi, přední zpracovatel železných produktů a obráběč kovů se zaměřením na svařování železných, hliníkových a nerezových konstrukcí z Černé Hory, využívá modul Výroby systému HELIOS od roku 2018. Sleduje objednávky, výrobu i materiál. Zkrátka celý proces od přijetí objednávky po finální fakturaci dodané zakázky. Přínosy modulu Výroba zhodnocuje Ladislav Jaroš, jednatel společnosti Elkosi: „Můžeme výrobu lépe plánovat. Zároveň dokážeme narovnávat prodejní ceny, protože vidíme reálná čísla, díky kterým můžeme vyhodnocovat, zda je problém v nastavené ceně nebo produktivitě práce.“
„Před implementací zakázkového modulu plánovaní výroby strávili pracovníci mnoho času s rozvržením práce na jednotlivé pracoviště a přichystání podkladů do skladu pro vychystání komponent. Chtěli jsme najít způsob, jak jim tuto práci usnadnit a zautomatizovat. Oslovili jsme proto firmu Gatema, která nám na základě našeho požadavku doprogramovala zakázkový výrobní modul. Pomocí nástroje plánovač bezchybně a rychle rozvrhne jednotlivé operace výrobních příkazů na konkrétní výrobní pracoviště a lidské zdroje,“ dodává paní Ing. Jitka Hurábová, jednatelka společnosti LD Seating, která vyrábí sezení do kanceláří a veřejných i soukromých prostor.
Možnost upravit modul Výroba podle potřeb firmy je samozřejmé. Není možné unifikovat modul napříč výrobními obory. Je to jako stavebnice a výsledný produkt záleží na zákazníkovi a jeho byznysu. Potřebujete-li mít v každém okamžiku přesné informace o stavu výroby, plánovaných aktivitách i realizovaných zakázkách, pak Vám rádi pomůžeme.
Pokud vás zajímá modul Výroba a hledáte ověřené ERP řešení, pak je Gatema pro Vás tou správnou odpovědí. Máme špičkové odborníky, a především dlouholeté zkušenosti s implementacemi informačních systémů HELIOS. Abychom i Vám pomohli optimalizovat výrobu, potřebujeme poznat Vaše firemní procesy. Jen tak dokážeme vyladit modul Výroby, aby se stal vaším pomocníkem při cestě vzhůru.